Novinky

        • Zápis 2. ročník PM
          • Zápis 2. ročník PM

          • Zápis do 2. ročníka študijného odboru 7649 N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo –

            pomaturitné štúdium - na školský rok 2026/2027 sa uskutoční v 2 termínoch:

            1. termín: 26. jún 2026 od 11,00 hod. do 17,00 hod. u zástupkyne pre praktické vyučovanie: č. d. 78
            2. termín: 17. august 2026 od 11,00 hod. do 17,00 hod. u zástupkyne pre praktické vyučovanie: č. d. 78

        • Riaditeľské voľno
          • Riaditeľské voľno

          • Riaditeľ Strednej odbornej školy pedagogickej sv. Cyrila a Metoda, Južná trieda 48, Košice udel'uje žiakom školy riaditeľské voľno na dni 29. a 30. júna 2026 - z organizačných dôvodov.

        • Zoznam prijatých uchádzačov
          • Zoznam prijatých uchádzačov

          • Zoznam prijatých uchádzačov na študijný odbor Učiteľstvo pre MŠ si môžete pozrieť tu...

            Zoznam prijatých uchádzačov na študijný odbor Sociálno - výchovný pracovník si môžete pozrieť tu...

          • Ďakovná púť pedagógov SOŠPg sv. Cyrila a Metoda v Košiciach

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Ďakovná púť pedagógov SOŠPg sv. Cyrila a Metoda v Košiciach.

            Pri príležitosti 20. výročia založenia našej školy sme 7. - 10. mája 2026 spoločne putovali do večného mesta. Chceli sme takto osláviť školské jubileum a poďakovať sa Bohu za dar povolania k poslaniu učiteľa. Ďakovnú svätú liturgiu sme slávili v samom srdci kresťanstva, pri hrobe svätého Petra. S úctou a v modlitbách sme mysleli na všetkých učiteľov, zamestnancov a žiakov, ktorí dve dekády spolu vytvárali našu „Pegečku“ - miesto živých vzťahov, trvácnych hodnôt a príležitostí rásť. Naším sprievodcom bol o. Pavol Benedik – augustinián, ktorý 13 rokov pôsobil vo Vatikáne ako sakristián pápežov. Vďaka nemu sme zažili nielen atmosféru najnavštevovanejších rímskych miest, ale aj chvíle na miestach v pápežskom paláci a okolí, na ktoré sa pútnik bežne nedostane. Pozdrav Svätému Otcovi sme odovzdali prostredníctvom hlavného pápežského ceremoniára - majstra pápežských liturgických slávení, ktorým je Mons. Diego Giovanni Ravelli.

          • Školský výlet I.A

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Školský výlet I.A.

            Prvý spoločný rok na strednej škole sme nemohli zakončiť lepšie. Trieda I.A sa vybrala na trojdňový školský výlet do malebnej Demänovej pri Liptovskom Mikuláši. Obklopení nádhernou liptovskou prírodou sme prežili dni plné energie, radosti a nových zážitkov. Program bol dokonale vyvážený. Našli sme si čas na aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, ale aj na zaslúžený oddych od školských povinností. Izby ubytovania sa neustále ozývali smiechom, veselou zábavou a dlhými rozhovormi, ktoré nás ako kolektív opäť o niečo viac spojili. Odchádzali sme domov maximálne spokojní, oddýchnutí a plní vďačnosti za spoločne strávené chvíle, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Naše trojdňové dobrodružstvo v Demänovej pri Liptovskom Mikuláši dopadlo na jednotku s hviezdičkou.

          • Školský výlet I.B

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Školský výlet I.B.

            V pondelok 22. júna 2026 sme sa zúčastnili exkurzie v ZOO Košice. Prezreli si množstvo zaujímavých zvierat z rôznych kútov sveta. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a poučná. Mali sme možnosť spoznať mnoho druhov zvierat a zároveň stráviť príjemný deň v prírode. V utorok 23. júna sme navštívili Východoslovenské múzeum v Košiciach. Počas exkurzie sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o Košickom zlatom poklade, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie historické nálezy na Slovensku. Súčasťou programu bolo aj ryžovanie zlata, ktoré sme si mohli sami vyskúšať. Táto aktivita bola veľmi zaujímavá a umožnila nám lepšie pochopiť spôsob získavania zlata v minulosti. V stredu 24. júna sme navštívili Botanickú záhradu v Košiciach. Počas exkurzie sme si prezreli skleníky plné rozmanitých exotických rastlín z rôznych častí sveta. Veľkým zážitkom bola aj výstava nádherných motýľov, ktoré sme mohli pozorovať z bezprostrednej blízkosti.

          • Školský výlet III.A

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Školský výlet III.A.

            V dňoch 22. – 24. júna 2026 sa žiačky III. A triedy spolu s triednou učiteľkou a pedagogickým dozorom zúčastnili trojdňového triedneho výletu v maďarskej metropole – Budapešti. Počas pobytu sme spoznali najvýznamnejšie historické, kultúrne a architektonické pamiatky mesta. Navštívili sme majestátnu Baziliku sv. Štefana, prešli sa známou Fashion Street a obdivovali večerné panorámy mesta s pohľadom na budovu Parlamentu a osvetlené mosty ponad Dunaj. Druhý deň patril budínskej časti mesta. Prezreli sme si Rybársku baštu, navštívili nádherný Matyášov chrám a prešli areálom Budínskeho hradu. Nezabudnuteľným zážitkom bola aj návšteva moderného Domu hudby (House of Music Hungary), kde si žiačky prostredníctvom interaktívnej expozície rozšírili svoje poznatky o histórii a vývoji hudby. Zastavili sme sa aj pri ikonickom Námestí hrdinov, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie symboly maďarskej histórie. Počas celého pobytu panovala príjemná atmosféra, žiačky si užili spoločné chvíle, spoznali nové miesta, nazbierali množstvo zážitkov a vytvorili si krásne spomienky na záver školského roka. Výlet bol nielen príležitosťou na poznávanie kultúrnych pamiatok, ale aj na upevnenie triedneho kolektívu a rozvoj vzájomných vzťahov. Budapešť nás očarila svojou históriou, architektúrou i jedinečnou atmosférou a z výletu si všetci odnášame množstvo nezabudnuteľných zážitkov. ✨🇭🇺

          • Školský výlet III.B

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Školský výlet III.B.

            Potulky historickým centrom Bratislavy, objavovanie známych pamiatok, plavba loďou do Viedne, horúce letné dni a spoločné zážitky – taký bol školský výlet žiakov III.B triedy, ktorý sa uskutočnil v dňoch 22. – 24. júna 2026. Počas troch dní si žiaci užili atmosféru Bratislavy aj Viedne, spoznali hlavné dominanty oboch miest a oddýchli si v príjemnom ubytovaní priamo v centre Starého mesta. Aj napriek vysokým teplotám nechýbala dobrá nálada, zvedavosť a chuť objavovať nové miesta. Výlet tak priniesol nielen veľa nových poznatkov, ale aj spomienky, na ktoré budú všetci ešte dlho s úsmevom spomínať.

          • Letný kurz

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Letný kurz.

            Chcem sa s vami podeliť o jednu milú skúsenosť z letného kurzu druhákov našej školy v dňoch 22.-24.6.2026. V pondelok nám počasie veľmi neprialo a nemohli sme realizovať program ako bol naplánovaný, lebo poobede sa ponad priehradu Palcmanská maša prehnali tri intezívne lejaky sprevádzané bleskami a hrmením. Zato utorok vyšiel ukážkovo. Ráno obloha ako vymenená. Výdatné raňajky a poďho na túru. Vyrazili sme od hotela Priehrada na Mlynky - Biele vody, potiaľ prechádzka. Tam sme vstúpili do Zejmarskej rokliny, ktorá preverila odvahu a odhodlanie všetkých, odmenou bol oddych na Geravách. Odtiaľ sme vyrazili po zelenej turistickej značke späť na Dedinky. A teraz k tej skúsenosti. Keď sme pomaly vchádzali do Dediniek, snažil som sa spracovať svoje dojmy z prežitého a prekonaného, a zrazu spoza mňa hlas Sáry: „Ten letný kurz je taký super...“, a po chvíli pokračovala:„ Krásna príroda, skvelí ľudia, teším sa na obed!“ Už som nemusel spracovávať dojmy, Sára to povedala za mňa. Veď podľa fotiek posúďte sami.

          • Národný týždeň charity

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Národný týždeň charity.

             

            Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice nás srdečne pozvala dňa 9. 6. 2026 na stretnutie v komunitnej záhrade pri Dome sv. Lazára pri príležitosti Národného týždňa charity. Počas príjemného popoludnia zazneli autentické príbehy a skúsenosti dobrovoľníkov, ktorí svojím nasadením menia životy ľudí vo svojom okolí.

            Dozvedeli sme sa v prvom rade o sprevádzaní detí na ceste za lepšími školskými výsledkami. Naši žiaci odboru sociálno-výchovný pracovník Natália Kolodzejová a Kristián Petro z III.B/SVP triedy sa aktívne zapájajú do „doučovania“ žiakov Cirkevnej základnej školy s materskou školou sv. Gorazda na Juhoslovanskej ulici v Košiciach, ktorej sú aj oni absolventi. Odznelo tu svedectvo Natálie, v ktorom žiačka vyjadrila spokojnosť nad tým, ako sa môže rozvíjať popri dobrovoľníctve aj ona, nielen deti, ktoré doučuje. Kristián sa nám v škole pri rozhovore o nových skúsenostiach tiež vyjadril, že je to pre neho niečo nové, prínosné a obohacujúce.

            Okrem iného sme sa dozvedeli o charitných aktivitách - ručnej výrobe darčekových predmetov z úst pani Oľgy z Charkova, o pomoci blížnym prostredníctvom farských charít zo svedectva pani Jany z farnosti Košice Nad jazerom a o projekte Aktívne kroky k zamestnaniu, ktorý bol predstavený jeho koordinátorkou - pani Emou.

            Rozprávanie bolo obohatené o hudobné vstupy (klavír a spev) študentky Lívie. Pre deti bol pripravený i detský kútik a po skončení programu sme využili priestor na neformálne rozhovory, výrobu bylinkového vrecúška, či stretnutie s prítulným psíkom. Vďačnosť patrí koordinátorke charity Angele Brtáňovej a riaditeľke eparchiálnej charity Anne Ivankovej, ktorá sa nám venovala a vyjadrila túžbu aj naďalej spolupracovať s našou školou.

          • Prezentácia projektu Erasmus+ v triede

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Prezentácia projektu Erasmus+ v triede.

            Dňa 17.6.2026 tretiačky prezentovali svoje zážitky zo súvislej odbornej praxe v materských školách v Brne, ktorú absolvovali v rámci programu Erasmus+. Podelili sa o nové poznatky, pracovné skúsenosti, ale aj o nezabudnuteľné momenty zo života v zahraničí. Ich prezentácie ukázali, že zahraničná mobilita je cennou príležitosťou na odborný aj osobnostný rast. Ďakujeme za reprezentáciu školy a prajeme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu i praxi.

          • Exkurzia v Centre pre deti a rodiny

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia v Centre pre deti a rodiny.

            Dňa 17. 6. 2026 sa žiaci tretieho ročníka študijného odboru sociálno-výchovný pracovník zúčastnili odbornej exkurzie v Centre pre deti a rodiny Košická Nová Ves. Počas exkurzie sa oboznámili s činnosťou zariadenia, jeho poslaním a fungovaním v oblasti starostlivosti o detí a mladých ľudí. Odborní zamestnanci centra nám priblížili sociálnu činnosť, výchovnú prácu s deťmi a mládežou, ako aj každodenné úlohy sociálnych pracovníkov a vychovávateľov. Žiaci sa dozvedeli viac o formách pomoci poskytovanej klientom, o vytváraní podnetného rodinného prostredia a o význame individuálneho prístupu ku každému dieťaťu. Exkurzia bola pre žiakov cennou skúsenosťou, ktorá im umožnila prepojiť teoretické vedomosti s praxou a lepšie spoznať fungovanie zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

          • Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa.

            Dobyli sme Ľubovniansky hrad! V sobotu 13. júna 2026 sa naša škola vôbec prvýkrát zapojila do napínavej súťaže Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa, ktorá je stredoškolskou verziou slávnej Pevnosti Boyard. Naši žiaci si vo fyzicky veľmi náročných disciplínach siahli na dno svojich síl a hoci išlo o našu premiéru, domov sme si odniesli obrovskú porciu zážitkov. Ukázali sme skvelého tímového ducha a nabrali cenné skúsenosti, s ktorými si budúci rok ideme po víťazstvo!

          • Prvé sväté prijímanie

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Prvé sväté prijímanie.

            Asi najznámejší hinduista na svete Mahátma Gándhí povedal jednu krásnu myšlienku: „Ak by sa Boh zjavil hladujúcim, neopovážil by sa to urobiť v inej podobe, než je chlieb.“ Dvetisíc rokov pred ním tento nápad dostal Boh v Ježišovi Kristovi, aby bol dostupný pre každého, kto po ňom bude túžiť. Ovocie tejto túžby sme zažili v piatok na Sviatok Božského Srdca, keď dve žiačky našej školy pristúpili k prvej svätej spovedi a slávnostnému prijatiu Chleba z neba – Najsvätejšej Eucharistie. Máme veľkú radosť!

          • Preventívne aktivity so psychologičkou

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Preventívne aktivity so psychologičkou.

            V dňoch 1.6.2026 a 4.6.2026 sa uskutočnili so žiakmi II.B triedy preventívne aktivity so psychologičkami z centra poradenstva a prevencie zamerané na tému látkových a nelátkových závislostí. V prvom termíne sa psychologičky zamerali skôr na vysvetlenie základných pojmov ako napr. čo sú to závislosti, ako vznikajú, čo všetko k nim patrí (napr. fajčenie, alkoholizmus, drogy - kokaín, heroín, metamfetamín, pervitín, lieky- benzodiazepíny, fentanyl, morfium, gemblérstvo, používanie mobilu). V druhom termíne sa venovali preventívnym aktivitám, obranným mechanizmom a stratégiám zvládania náročných situácií ako prevencii proti vzniku týchto závislostí. Stretnutia boli veľmi bohaté na informácie, užitočné a potrebné.

          • Obhajoba ročníkových prác

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Obhajoba ročníkových prác.

            Žiaci tretieho ročníka študijného odboru sociálno-výchovný pracovník v stredu 3.6.2026 úspešne zavŕšili celoročnú prácu obhajobou ročníkových prác. Po celý školský rok intenzívne spolupracovali s konzultantkami na svojich prácach, ktoré sa venovali krásnym a aktuálnym témam súvisiacich s ich odborom. Svoje ročníkové práce pred päťčlennou komisiou úspešne obhájili.

          • Vyučovanie metodiky edukačných činností vonku

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Vyučovanie metodiky edukačných činností vonku.

            Počas vyučovania predmetu Metodika edukačných činností sme so žiačkami 2. ročníka odboru SVP realizovali rôzne aktivity v okolí školy a vo vonkajšom prostredí. Cieľom bolo ukázať si praktické možnosti edukačných a zážitkových činností, ktoré môžu žiačky neskôr využívať pri práci s deťmi v rôznych zariadeniach. Prostredníctvom pohybových, pozorovacích a tvorivých aktivít si vyskúšali, ako možno prirodzene prepájať učenie, hru a pobyt na čerstvom vzduchu. Veríme, že získané skúsenosti budú pre naše budúce odborníčky cennou inšpiráciou pre ich pedagogickú prax. 🍀☀️

          • Ukončenie praxe v zahraničí

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Ukončenie praxe v zahraničí.

            Tretiačky úspešne ukončili odbornú prax v zahraničí Naše žiačky úspešne ukončili odbornú prax v Brne, ktorú absolvovali v rámci projektu Erasmus+. Záver praxe patril hodnotiacim stretnutiam s mentorkami, počas ktorých žiačky získali cennú spätnú väzbu k svojej práci, prístupu k deťom a profesionálnemu rozvoju. Vyvrcholením celej mobility bol fakultatívny výlet do Prahy, kde mali účastníčky možnosť spoznať historické centrum mesta, jeho významné pamiatky a jedinečnú atmosféru. Návšteva hlavného mesta Českej republiky bola príjemnou odmenou za úspešne zvládnutú odbornú stáž a zároveň obohatila ich kultúrne a spoločenské poznanie. Veríme, že získané skúsenosti, nové kontakty a nezabudnuteľné zážitky budú pre naše žiačky cenným prínosom nielen počas štúdia, ale aj v ich budúcom profesijnom živote. Program Erasmus+ opäť potvrdil svoj význam pri rozvoji odborných, jazykových i osobnostných kompetencií mladých ľudí.

    • Kontakty

      • Stredná odborná škola pedagogická sv. Cyrila a Metoda
      • +421 055/4663900 - sekretariát
      • Južná trieda 48
        040 01 Košice
        Slovakia
      • riaditeľ ThLic. Marek Jeník 0911 711 347
        riaditel@kspgs.sk
      • zástupca praktické vyučovanie
        Mgr. Klára Zorvanová 0911 711 294
        zorvan.kspgs@gmail.com
      • zástupca teoretické vyučovanie
        Mgr. Mária Majzeľová 0904 738 440
        zastupca@kspgs.sk
      • duchovný správca Mgr. Martin Mati 055 466 39 00
        martin.mati@kspgs.sk
      • ekonómka Ing. Zuzana Fabianová 0904 738 228
        ekonom@kspgs.sk
      • hospodárka Bc. Eva Pavelová 0910 227 721
        eva.pavelova@kspgs.sk
      • nstržm. Mgr. Peter Kmec 0961 932 616
        peter.kmec3@minv.sk
    • Prihlásenie