• Exkurzia v KOSITe

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia v KOSITe.

Naši prváci navštívili v dňoch 7.10. a 14.10.2024 Centrum environmentálnej výchovy spoločnosti Kosit. Najprv mali možnosť prejsť areál, v ktorom mali žiaci možnosť vidieť triediacu linku na plasty. Dozvedeli sa aj o práci v bioplynovej stanici, o zmesovom komunálnom odpade. Získali informácie o zariadení pre energetické využitie a odpad. Navštívili aj kabínu žeriavnika kde sa odpad premiešava. Dozvedeli sa o vzniku tepla a jeho využití. Exkurzia sa ukončila v centre environmentálnej výchovy, kde p. lektorka veľmi pútavo vtiahla žiakov do prezentácie zameranej na klimatickú krízu. Žiaci si zopakovali vedomosti o odpade, jeho triedení a využití aj ako každý z nás prispieva ku klimatickej zmene. Po prezentácii pracovali spoločne na kvíze zameranom na odpad a potom v skupinách si zahrali alternatívu hry „Človeče nehnevaj sa“ s názvom „Človeče nauč sa“ zameranej na triedenie rôznych druhov odpadu.

• Noc v škole, Teplákový deň

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Noc v škole, Teplákový deň.

„Krása nie je v tvári, krása je svetlo v srdci.“ /Khalil Gibran/

Neraz zažívajú mnohí zmätené pocity vo svojich hlavách a srdciach, a ani netušia prečo. Imatrikulácia tohtoročných prváčeniec sa v škole 10. 10. 2024 niesla v znamení animovaného filmu „V hlave 2“. Odpoveď na túto otázku sa pokúsil sprostredkovať počas svojej prednášky CITOVÁ (NE)ZRELOSŤ: PROBLÉM, ALEBO DAR v kaplnke školy pozvaný hosť otec Juraj Sedláček, rektor UPC v Trenčíne. Emócie strachu, neistoty i problémy so sebaprijatím sú často dôsledkom absentujúcich vzťahov v rodine. Ukázalo sa, že jeho slová triafali veľmi citlivo ale presne, čo bolo zjavné z toho, že v kaplnke bolo takmer hrobové ticho prerušené len občasnými tichými vzlykmi. Prednášajúci zdôraznil, že skutočná hodnota človeka spočíva v jeho osobnosti a nie vo vzhľade či vlastníctve. Vyjadril aj nádej v to, že ak aj ľudia neraz niečo nechtiac, alebo v dobrej viere pokazia, všetko je možné napraviť prehĺbením vzťahu s Bohom. Malý pokus o to účastníci Noci v škole 2024 urobili pod vedením jej duchovného správcu otca Martina Matiho v improvizovanej kaplnke prostredníctvom tichej modlitby a prosieb pred vystavenou presvätou Eucharistiou. Ráno sa prebúdzali žiaci aj vyučujúci do špecifického „teplákového dňa“, ktorý znamenal prítomnosť všetkých v triedach v tom najpohodlnejšom a snáď aj najobľúbenejšom oblečení. Takéto nezabudnuteľné spoločné chvíle sa pomaly stávajú na SOŠPg sv. Cyrila a Metoda v Košiciach dobrým zvykom.

• Imatrikulácia prvákov

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Imatrikulácia prvákov.

Imatrikulácia našich prvákov sa tento rok dňa 10.10.2024 stala prehliadkou rôznych emócií, ktoré dostali svoju tvár v podobe žiakov a učiteľov našej školy. Inšpiráciou na tému večera bola známa rozprávka V hlave 2. Program sa niesol v zábavnom a súťaživom duchu. Naši prváci sa statočne popasovali s výzvami, ktoré si pre nich pripravili žiaci 2. ročníkov. Veríme, že imatrikulácia bola pre každého z nich začiatkom úspešného a obohacujúceho obdobia, plného radosti, učenia a osobného rastu. Všetci dúfame, že ich cesta bude plná krásnych zážitkov, ktoré si budú navždy pamätať.

• Kam na vysokú školu?

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Kam na vysokú školu?.

Dňa 3.10.2024 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili na Výstave vysokých škôl, ktorá sa tento rok konala v Spoločenskom pavilóne v Košiciach. Na výstave si žiaci pozreli prezentácie vystavovateľov škôl zo Slovenska i zahraničia, mohli komunikovať so zástupcami jednotlivých univerzít. Mnohí z nich sa zapojili do aktivít, ktoré si pre nich pripravili študenti. Cieľom tejto akcie bolo pomôcť žiakom maturitného ročníka pri výbere vysokej školy.

• Posviacka maturitných stužiek IV.A

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Posviacka maturitných stužiek IV.A .

Dňa 2.10.2024 sa v našej školskej kaplnke konala svätá liturgia spojená s posviackou maturitných stužiek a anjelov žiačok IV.A. Zelenými stužkami – symbolom mladosti, nádeje, ale aj blížiacich sa maturitných skúšok, budú žiačky slávnostne dekorované na stužkovej slávnosti v sobotu 5.10.2024 v Hoteli Gloria Palac.

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Európsky deň jazykov.

Dňa 26 - 27.9.2024 sa študenti našej školy zapojili do priebehu Európskeho dňa jazykov rôznymi aktivitami na hodinách anglického jazyka. Téma tohtoročného Dňa jazykov bola Jazykmi za mier. Európsky deň jazykov (26. september) vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov. V členských krajinách Európskej únie si ho každoročne pripomínajú školy prostredníctvom rôznych aktivít. Realizujú sa súťaže, kvízy, besedy, školské rozhlasové vysielania či športové podujatia. Cieľom je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti i celoživotného vzdelávania. Veríme, že tohtoročný Deň jazykov bol pre našich študentov obohacujúci a už teraz sa spoločne tešíme na ďalšie – nielen jazykové – výzvy.

• Južná trieda 48
          040 01 Košice