• Sociálno-výchovný pracovník

• 03.11.2023 07:41
      • ODBOR 7661 M
      • Praktické vyučovanie sa realizuje formou odbornej praxe (súvislej, priebežnej) a praktických cvičení.  V rámci odbornej praxe žiaci získavajú teoretické a praktické zručnosti na úseku práce s deťmi, seniormi a chorými ľuďmi.

Praktické vyučovanie je organizované formou odbornej praxe v sociálnych zariadeniach a priamo na pracoviskách zamestnávateľov. V oblasti sociálno-výchovnej práce ide o činnosti cielene zamerané na sociálnu pomoc a starostlivosť o klientov rôznych vekových kategórií. Vychádza sa pritom z poznania osobnosti klienta, právnych, inštitucionálnych a iných možností zlepšenia jeho situácie, preventívnej a sociálno-výchovnej práce. Podstatou je poznanie základných foriem a metód sociálnej práce a ich uplatňovanie na zlepšenie situácie klientov. Súčasťou je zároveň získavanie spôsobilostí pre riešenie situácií klientov či komunít.

V učebnej a odbornej praxi sa utvárajú, rozvíjajú a upevňujú základné odborné zručnosti v odborných činnostiach pod priamym vedením učiteľov, alebo odborníkov z praxe. Učebnú a odbornú prax môžu žiaci absolvovať v odborných učebniach a na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, v krízových centrách rodiny, v zariadeniach klubového typu, v domovoch sociálnej starostlivosti, v zariadeniach opatrovateľskej služby, v diagnostických a výchovných ústavoch, v poradenských zariadeniach, v špeciálnych školských zariadeniach, v neštátnych zariadeniach.

V priebehu hodín praxe žiaci pozorujú na základe pokynov vyučujúcich praxe jednotlivé okruhy činnosti zamestnancov zariadenia, zapájajú sa do nich a neskôr vykonávajú samostatne činnosti podľa tematických plánov a pokynov vyučujúcich praxe a v spolupráci s kmeňovými zamestnancami zariadení praktického vyučovania. Odbornú prípravu skvalitňuje absolvovanie odborných exkurzií na špecializovaných pracoviskách, v zariadeniach, prevádzkach, inštitúciách.

Priebežná prax:

Priebežná prax odborná prax sa organizuje ako odborný vyučovací predmet študijného odboru a vykonáva sa pod vedením koordinátora - učiteľa predmetu Prax.

V rámci priebežnej praxe žiaci aktívne využívajú osvojené teoretické poznatky z odborných predmetov, dopĺňajú si poznatky o sociálnej práci, oboznamujú sa s náplňou práce štátnych a neštátnych inštitúcií z oblasti sociálnej starostlivosti a podieľajú sa na riešení problémov sociálnych klientov.

Súčasťou priebežnej praxe je aj tvorba, realizácia, prezentácia a hodnotenie žiackych projektov na zadané témy. Cieľom vyučovania priebežnej praxe je nácvik uplatňovania metodiky edukačných činností, osvojovanie si základných profesionálnych postupov a zručností potrebných pre plánovanie, organizáciu a vedenie, rozvíjanie sociálnych zručností potrebných pri práci s ľuďmi.

V 3. ročníku podľa schváleného rozvrhu hodín jedenkrát za 2 týždne v rozsahu 6 vyučovacích hodín. Vykonáva sa v sociálnych zariadeniach v meste Košice, so štatutárom ktorých má škola uzatvorenú dohodu o poskytovaní priebežnej pedagogickej praxe na príslušný školský rok

Vo 4. ročníku podľa schváleného rozvrhu hodín jedenkrát za 2 týždne v rozsahu 6 vyučovacích hodín. Vykonáva sa v sociálnych zariadeniach v meste Košice, so štatutárom ktorých má škola uzatvorenú dohodu o poskytovaní priebežnej pedagogickej praxe na príslušný školský rok.

Zmluvné zariadenia výkonu odbornej pedagogickej praxe:

1. Arcus – špecializované zariadenie pre seniorov, Skladná 4, Košice
        2. Domko – domov sociálnych služieb, Skladná 4, Košice
        3. Facilitas, n. o., Spišské námestie 4, Košice
        4. Denný stacionár Forresta Gumpa, Užhorodská 8, Košice
        5. Slovenský červený kríž, Komenského 19, Košice
        6. Denný stacionár Sv. Helena, n. o., Exnárova 960, Košice
        7. Stredisko sociálnej pomoci mesta Košice, Garbiarska 4, 040 01 Košice
        8. Arcidiecézna charita Košice, centrum, Masarykova 19, Košice
        9. Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice, Dominikánske námestie 2/A, Košice

Súvislá prax:

V rámci súvislej praxe sa naučia pozorovať, analyzovať a interpretovať konkrétne sociálne situácie, získajú orientáciu v činnostiach sociálnych pracovníkov, oboznámia sa so základnou dokumentáciou, legislatívou a organizáciou záujmovej, sociálnej a výchovnej činnosti v konkrétnych zariadeniach sociálneho charakteru.

Prax je realizovaná v mieste bydliska žiaka v zariadeniach, s ktorými má škola uzavretú dohodu o vykonaní odbornej praxe pre žiakov.

1. ročník: 2 týždne - 10 pracovných dní (za školský rok 60 hodín - 6h/deň)

2. ročník: 2 týždne - 10 pracovných dní (za školský rok 60 hodín - 6h/deň)

3. ročník: 2 týždne - 10 pracovných dní (za školský rok 60 hodín - 6h/deň)

4. ročník: 3 týždne - 15 pracovných dní (za školský rok 90 hodín - 6h/deň)