• Učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo – diaľkové pomaturitné štúdium

• 03.11.2023 07:42
      • ODBOR: 7649 N
      • Praktické vyučovanie Praktické vyučovanie sa realizuje formou odbornej praxe (súvislej, priebežnej) a praktických cvičení.

V učebnej a odbornej praxi sa utvárajú, rozvíjajú a upevňujú základné odborné zručnosti v odborných činnostiach pod priamym vedením učiteľov, alebo odborníkov z praxe. Učebnú a odbornú prax môžu žiaci absolvovať v odborných učebniach, v materských školách a školských kluboch detí a iných školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach.

Svojou časovou dotáciou vytvára priestor pre praktickú aplikáciu teoretických vedomostí a odborných zručností v jednotlivých vzdelávacích oblastiach predprimárneho vzdelávania a tematických oblastiach primárneho vzdelávania.

Priebežná prax:

Priebežná prax je komplementárnym vyučovacím predmetom k odborným predmetom metodikám výchov, rozvíjania  matematických predstáv a tvorivej dramatiky. Organizuje sa ako odborný vyučovací predmet študijného odboru a vykonáva sa pod vedením koordinátora - učiteľa predmetu Prax.

Súčasťou priebežnej praxe je pozorovanie práce učiteliek v materských školách a vychovávateliek v školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach, tvorba, realizácia, prezentácia a hodnotenie vlastných projektov na zadané témy.

Cieľom vyučovania priebežnej praxe je nácvik, uplatňovanie teórie a metodík v praktických činnostiach, osvojovanie si profesionálnych postupov a zručností potrebných pre plánovanie, organizovanie a vedenie činností, rozvíjanie sociálnych schopností a zručností potrebných pri práci s deťmi.

V 1. ročníku podľa schváleného rozvrhu spravidla 2x mesačne v rozsahu 7 vyučovacích hodín počas spravidla 11 týždňov v materskej škole.

V 2. ročníku vyučuje podľa schváleného rozvrhu hodín spravidla 2 x mesačne  v rozsahu 6 vyučovacích hodín počas spravidla 8 týždňov v školskom klube detí.

Vykonáva v materských školách/základných školách v meste Košice, so štatutárom ktorých má škola uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania na príslušný školský rok. Zmluvné zariadenia výkonu odbornej pedagogickej praxe:

1. CMŠ bl. Imeldy, Moyzesova ulica 8, Košice
        2. CMŠ sv. Bernadety, Krosnianska 6, Košice
        3. ZŠ s MŠ bl. Marka Križina, Rehoľná 2, Košice-Krásna
        4. ZŠ sv. Cyrila a Metoda, Bernolákova 18, Košice

Súvislá prax:

Obsah súvislej praxe je zhodný s obsahom priebežnej praxe v jednotlivých zariadeniach. Prax je realizovaná v zariadeniach v mieste bydliska žiaka, s ktorými má škola uzavretú dohodu o vykonaní odbornej praxe pre žiakov.

1. ročník: 3 týždne – 15 pracovných dní (za školský rok 75 hodín - 5h/deň) – MŠ

2. ročník: 2 týždne – 10 pracovných dní (za školský rok 40 hodín - 4h/deň) – ŠKD